E p e o l a t r y - the worship of words

Temat: Dlaczego wy tak zaciągacie?
Skonczymy zaciagac jak wy skonczycie mowic: ciulu, hasiok, bala, cug i ancug, autoban, szpil itp itd. Niemcom na polskim Śląsku mówimy stanowcze nie!! :):):):):):) PS. Żabol to zwyczajowa nazwa mieszkańców Zabrza, (a przynajmniej kibiców Górnika Zabrze)
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,52,25361923,25361923,Dlaczego_wy_tak_zaciagacie_.htmlTemat: Sparta Wrocław Mistrz Polski 2006!!!
Mistrzu AD 2007 co to znaczy na przekór??Mam prawo mieć własne zdanie??Nie rozsmieszaj mnie prosze...Cancro poćwicz odmiane nazw mieszkańców poszczególnych miast bo robisz kardynalne błędy w tym elemencie bliżej tobie to tego Taczanowa niż do tego Wrocławia.Bez urazy...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,302,54484168,54484168,Sparta_Wroclaw_Mistrz_Polski_2006_.html


Temat: mieszkanka Brukseli
Mieszkanka Brukseli to brukselka. Nazwy żeńskie mieszkańców miast tworzymy m.in. przez dodanie przyrostków -ka, -anka do męskich nazw mieszkańców; stąd jeśli mieszkaniec Brukseli to brukselczyk, to mieszkanka Brukseli - brukselka, tak jak londyńczyk i londynka.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,374,455113,455113,mieszkanka_Brukseli.html


Temat: Gen. Koziej: To więcej niż pewne, Polaków zdrad...
Gen. Koziej: To więcej niż pewne, Polaków zdrad... Nie *Afgańczycy tylko Afganowie (tak jak nie *Afrykańczycy tylko Afrykanie) czyli ogólna nazwa mieszkańców Afganistanu (Tadżycy, Uzbekowie, Pasztunowie itd. ) Skoro jest "więcej niż pewne, że Polaków zdradzono" to najwyższy czas cofnąć z Afganistanu nasze wojska (najlepiej by było gdyby w ogóle ich tam nie posyłać). Zginęło już dziesięciu polskich żołnierzy, ilu jeszcze ma zginąć?
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,902,98872792,98872792,Gen_Koziej_To_wiecej_niz_pewne_Polakow_zdrad_.html


Temat: regionalizm?
Biała Podlaska - oba człony odmieniają się jak przymiotniki - Białej Podlaskiej, Białą Podlaską. Nazw mieszkańców od tej nazwy się nie tworzy, pozostaje zatem forma mieszkanka (mieszkaniec, mieszkańcy) Białej Podlaskiej, a przymiotnik to albo bialski, albo bialskopodlaski.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,374,7501016,7501016,regionalizm_.html


Temat: Terroryści w Iraku uprowadzili 6 kierowców
Może lepiej sprawdzić a potem się ośmieszyć!!! Nowa encyklopedia powszechna PWN str.48 pod I INDUSI, Hindusi, ogólna nazwa mieszkańców Indii, itd. Pozdrawiam wszystkich dyletantów i nie tylko Amen.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,13,14344461,14344461,Terrorysci_w_Iraku_uprowadzili_6_kierowcow.html


Temat: Polska od wieków
| Przy okazji prosiłbym o wyjaśnienie laikowi, jak dzisiejsi (wczorajsi - bo | PRL ich wykosił...) Mazurzy mają się do Mazowszan spod Warszawy, co | rozumiesz przez "Mazurzy recte Mazowszanie". Mazurzy, to pierwotna nazwa mieszkancow Mazowsza. Mazurzy z dawnych Prus byli (jeszcze sa?) potomkami polskich kolonistow z poludnia, owych "Mazurow". Wynika z tad, ze nazwa regionu "Mazury" pochodzi od Mazowsza. Nic dziwnego. Wszak byla to pierwsza polska kolonia. Pozdr. j
Źródło: topranking.pl/1832/polska,od,wiekow.php


Temat: Wypromujmy tradycyjną architekturę regionalną
Fakt, zbudowali go Krzyżacy - Francuzi, Saksonowie, Fladrowie, a i jakiś Hiszpan się pewnie trafił. Ludziska, Krzyżacy to nie byli w naszym rozumieniu Niemcy, bo tacy powstali w XIX wieku. Może darujmy sobie taka cienką zaborową propagandę. A ówcześni mieszkańcy to owszemy byli też ludzie z terenów dzisiejszych Niemiec, ale i Austrii, Czech, Szwecji, Włoch, Węgier, Małopolski a przede wszystki Mazowsza (nazwa Mazury to była nazwa mieszkańców Mazowsza, stąd oni nadali nazwę całemu regionowi, ktory wcześniej nigdy nie był tak określany). Po drugie, główni pieniacze - sprawdźcie ile lat był Malbork w rękach krzyżackich a ile w polskich. Po trzecie wawel i Zamek w Warszawie to teżnie polskie (trzeba zburzyć), bo zaprojektowali je zasadniczo Włosi, a zostały zbudowane na zamówienie obcokrajowców (Litwina i Włoszki - Wawel, Szweda - Warszawa)
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,64,81613512,81613512,Wypromujmy_tradycyjna_architekture_regionalna.html


Temat: Góra Kalwaria
Od nazwy miasta Góra Kalwaria nie tworzy się nazw mieszkańców; pozostaje więc forma opisowa: mieszkaniec (mieszkanka; mieszkańcy) Góry Kalwarii.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,374,28239007,28239007,Gora_Kalwaria.html


Temat: jak Wy rozumiecie slowo "asertywnosc"?
Wspomniałam o czwartej klasie, bo bodajże wtedy na języku polskim mieliśmy ćwiczenia na temat odmiany nazw mieszkańców innych krajów (np. Ameryka - Amerykanie - Amerykanki). A jeżeli nie nauczyłaś się wtedy, to można było spokojnie złapać takie niuanse np. czytając gazety albo oglądając wiadomości. Ciekawe, że sama się nazwałaś niedouczoną, pustą dziewuchą. Mnie nic do tego, ale na rasistowskie hasła również będę reagować stanowczo.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,86228,97512109,97512109,jak_Wy_rozumiecie_slowo_asertywnosc_.html


Temat: Wypowiedzieć wojnę Redaktorowi!!!
Gość portalu: AAA napisał(a): > Szanowny Redaktorze! Być Białorusinem jest > trudniej. Nie ma wielkiej historii. Jakie bajki opowiadać dzieciom? Jakich > bohaterów historycznych podziwiać? Trzeba by ich odebrać Polakom. Może jest trudniej być takim Białorusinem jak przeciętny Polak jest Polakiem czy Rosjanin Rosjaninem. Ale być takim Białorusniem jak większość określanych tą nazwą mieszkańców obecnego woj. podlaskiego jest być bardzo prosto. Wystarczy tylko wyznawać zasadę "nie wychylać się" i jeżeli jesteś prawosławny, twoi rodzice czy dziadkowie są z spod Bielska, Hajnówki czy Białegostoku to wystaczy, że nie zaprzeczysz gdy cię działacze białoruscy czy redaktorzy pism i telewizjhi z Warszawy nazwą "Białorusin/Białorusinka". A żeby być Ukraińcem, to trzeba...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,255,1939826,1939826,Wypowiedziec_wojne_Redaktorowi_.html


Temat: Chrumps dla wszystkich
Odpowiedź 2: O bazie wyrazów i transfuzjologach Moje przyporządkowanie wyrazów do poszczególnych kategorii trudnościowych w bazach Chrumpsa jest nie tylko subiektywne, ale i niekonsekwentne. Klasycznym przykładem może być bardzo różne traktowanie nazw mieszkańców miast, ale nie tylko to. Nigdy nie chciało mi się tego porządnie zrobić - zbyt duży nakład pracy, zbyt mała korzyść, zwłaszcza jeśli się weźmie pod uwagę, że robiłem to zawsze tylko dla siebie, a mnie to w zupełności wystarczało. Przydzielanie odbywało się na przestrzeni wielu lat, a i sama trudność nie jest prostą, mierzalną cechą. Kiedy dzisiaj przebiegam wzrokiem ten dorobek, za głowę się nieraz...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,10067,7624218,7624218,Chrumps_dla_wszystkich.html


Temat: Warszawa jest ok
W dniu 2008-04-18 10:46 Lolalny Lemur pięknie wystukał/a: I problematyczna jest poprawność Twojego wyrażenia "z wielkiej litery": http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=6109 Zajrzyj tu: http://rjp.pan.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=137&Itemi... 2) Przyjęcie pisowni wielką literą dla nazw mieszkańców miast. Pisownia tych nazw upodobniłaby się do pisowni
Źródło: topranking.pl/1792/warszawa,jest,ok.php


Temat: nazwy mieszkancow miast
Słowniki twierdzą, że nazw mieszkańców od nazwy miejscowości Nakło się nie tworzy. A może mieszkańcy tworzą, tylko słowniki nic o tym nie wiedzą. Jeśli tworzą, to proszę napisać.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,374,8866483,8866483,nazwy_mieszkancow_miast.html


Temat: EN 57
| W Bydgoszczy na Torun mowia Krzyzaki, w Toruniu na Bydgoszcz - Tyfusy. | | Wygląda że kwitnie tradycyjna przyjaźń toruńsko - bydgoska. Tyfusy to ogólnotoruńska nazwa mieszkańców Bydgoszczy (zwanej tam pod uroczą nazwą "Tyfusowo")... :-)
Źródło: topranking.pl/1571/en,57.php


Temat: Śmierć cywilna analfabety vinciego2
...to nie znaczy, ze sa one poprawne. TEKST Z PORADNI JĘZYKOWEJ PWN: Która z form jest poprawna: warszawiak czy warszawianin? Pozdrawiam. Justyna Skowrońska Warszawiak to słowo trochę potoczne, a przy tym bardzo warszawskie, por. charakterystyczne dla gwary warszawskiej wyrazy na -ak: schaboszczak, fordziak i in. Warszawianin to forma neutralna, reprezentująca najbardziej produktywny model tworzenia nazw mieszkańców miast, por. gdańszczanin, kielczanin, zakopianin i in. — Mirosław Bańko
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,164,23402473,23402473,Smierc_cywilna_analfabety_vinciego2.html


Temat: Ukrzyżowanie na zamówienie
...-- Andrzej P. Woźniak Oczywiście, pomysł nie dotyczy jedynie narodowości... Kreta - Kretenka - Kreten (teraz Kreteńczyk); Kreteni, Kretenki... Jeśli widzisz jakieś nieładne związki z kretynami, to co powiesz na polski-Polish (nie podobny, ale wręcz coś z polerowaniem...)? Na pewno jest państwo Filipiny (Japonia), być może są wyspy Filipiny (Japonii). Zresztą nie musi być istniejące państwo, region, czy miasto, aby pobawić się w tworzenie nazw mieszkańców tak istniejącą metodą jak i proponowaną...Mars - Marsjanka - Marsjanin (nie Marsjańczyk).
Źródło: topranking.pl/1522/ukrzyzowanie,na,zamowienie.php


Temat: madrilenio ?
Najlepiej nie tworzyć nazw mieszkańców od nazwy miasta Madryt. Rzadko używanymi formami są: madrytczyk, madrytka. Nie brzmią te nazwy tak pięknie jak po hiszpańsku.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,374,1852813,1852813,madrilenio_.html


Temat: Kościelne dzwony przeszkadzają spać krakowianom
Krakowiacy i Górale, Ślązacy - jako nazwa mieszkańców regionu, ale krakowianie, wrocławianie, łodzianie, paryżanie, berlińczycy i londyńczycy - jako nazwy mieszkańców miast. Coś dziwny z Ciebie polonista :/
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,410,23957545,23957545,Koscielne_dzwony_przeszkadzaja_spac_krakowianom.html


Temat: Triumf Szczecinian w disco show
Triumf Szczecinian w disco show Szczecinianie to nazwa mieszkańców miasta i powinno się ją, jeżeli nie rozpoczyna zdania, pisać z małej litery. A więc: "Triumf szczecinian...". Tego uczą już w szkole podstawowej :)
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,70,24028025,24028025,Triumf_Szczecinian_w_disco_show.html


Temat: Awantura na pokładzie samolotu linii Wizz Air
Czyli sprawa sie wyjasnila! To pijani Angole (czy Angole to polska nazwa mieszkancow Angoli, czy kolejna wykluta w ksenofobicznej polskiej pustej pale - pejoratywna nazwa na niepolakow?), a nie kochajacy trzezwosc, przesiaknieci do cna kultura i cywilizycja Polacy! Niech swiat bierze z nich przyklad!!! Pyrsk! Wasz Marjanek PS: Jesli sie myle, to mnie popraw doktorku od 7 bolesci. Czy Dortmund to jusz przylaczyliscie do Polski??? Pray for the peace of Jerusalem: they shall prosper that love...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,760,80062973,80062973,Awantura_na_pokladzie_samolotu_linii_Wizz_Air.html


Temat: Poznań i Wrocław walczą o Euro 2012
Mój drogi, widzę, że opuściłeś lekcje polskiego na której omawiano zasady pisowni nazw mieszkańców miast:).
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,67,40034708,40034708,Poznan_i_Wroclaw_walcza_o_Euro_2012.html


Temat: górale to snoby i materialiśći
Za duzo sie naogladales "Janosika", Kazicku. Ja tam autorytetem nie jestem, ale ks.Tischner napisal: "Na pocontku wsendy byli gorole, a dopiero pote porobiyli sie Turcy i Zydzi."... Encyklopedia Powszechna cyt.:"GORALE, nazwa mieszkancow terenow gorskich (!)"... Czy Ci sie podoba, czy nie! A to, ze jestes taki zajadziasty, to dla jaj?POzd.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,170,5885075,5885075,gorale_to_snoby_i_materialisci.html


Temat: Skrzyżowanie we Włochach jak w Los Angeles
...tak pospolitych jak "tępy osioł" już nie mówiąc, o słowach na k, które tak dowcipnie usiłujesz wyminąć. Chcę Ci zwrócić uwagę, że purystom językowym nie przystoi także używanie małych i dużych liter według przypadkowego klucza, ich stosowaniem rządząbowiem dosyćścisłe reguły. Na koniec zaś chcę Cię powiadomić, że forma "warszawiak", aczkolwiek niezgodna z podstawową regułą tworzenia nazw mieszkańców miast, jest uznawana przez słowniki języka polskiego na prawach równych z formą "warszawianin" lub z adnotacją "potocznie". Uszanowano w ten sposób warszawską tradycję.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,752,95507289,95507289,Skrzyzowanie_we_Wlochach_jak_w_Los_Angeles.html


Temat: miasto Koło i ich mieszkańcy
"nicram" g7a9cj$ef@nemesis.news.neostrada.pl Powiat nazywa się kolski, a jego mieszkańcy to kolanie, koła, kolczaniem a może kółka? Okręgi. ;) Coby nie napisać, że przecięte sfery. ;) Mnie się wydaje, że rzadko używamy takich nazw ( nazw mieszkańców miasta) i zazwyczaj nie musimy wiedzieć, jak nazywają się mieszkańcy danego miasta. :)
Źródło: topranking.pl/1522/miasto,kolo,i,ich,mieszkancy.php


Temat: Koło (miejscowość)
...od nazwy miejscowości Koło - koleński czy kołowski? Jeśli "kołowski" - to może "kołowianin", albo z innymi sufiksami - "kołowiak" czy "kołowiańczyk"? Choć pod względem estetycznym najbardziej odpowiada mi  forma "kołowianin". Koło - koleński albo kolski. Jest w PL miasto Koło i powiat IIRC nazywa sie kolski. Wydaje mi sie, w najbardziej rozpowszechnionym paradygmacie tworzenia nazw mieszkancow miejscowosci dodaje sie koncowke -'anin (-anin z poprzedzajaca miekkoscia) do tematu nazwy miejscowosci. Krakow - krakowianin, Wroclaw - wroclawianin, Sułoszowa - sułoszowianin, Lublin - lublinianin, Gródek - gródczanin, Błoto - błocianin, Łodź - łodzianin itd. Kołowski i kołowianin sa moim zdaniem nieuzasadnione. Oczywiscie moge sie mylic, mowie to wszystko "na nos".
Źródło: topranking.pl/1522/kolo,miejscowosc.php


Temat: Warszawianin?????
Poprawna nazwa mieszkańców Warszawy to warszawianie: warszawianin i warszawianka; potocznie warszawiacy (warszawiak).
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,374,8362582,8362582,Warszawianin_.html


Temat: menolly Powisle
Jak widac Hydrolog nawet z ortografii miales pale. Sprawdz pisownie nazw mieszkancow miast, bo sie KOMPROMITUJESZ. O Hydrologii nawet nie wspominam (moze pracujesz dla... jakiegos dewelopera?). Pa.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,106,82507898,82507898,menolly_Powisle.html


Temat: Mieszkaniec San Marino to...?
Mieszkaniec San Marino to...? No właśnie: z większością nazw mieszkańców raczej nie ma problemów. Ale jak nazwać mieszkańca San Marino? San Marinokańczyk? pozdroofka, Ixtlilto ps. przepraszam jeśli już był taki wątek, ale nie mogę go teraz znaleźć.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,374,2914311,2914311,Mieszkaniec_San_Marino_to_.html


Temat: Zamiana ról - felieton Dawida Warszawskiego z c...
block-buster napisal: "Panie Dawidzie!Nie ma takiego narodu jak Indusi.Sa natomiast Hindusi." Nie jestem pewien. Z tym jest pewien problem, gdyz nazwa "Hindusi" wskazywalaby na wyznawcow hindi, a wiemy, ze w Indich, sa takze muzulmanie i chrzescijanie. Wiec moze Indusi jest OK? Jako nazwa mieszkancow kraju?
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,904,34018787,34018787,Zamiana_rol_felieton_Dawida_Warszawskiego_z_c_.html


Temat: mieszkaniec Grodziska Wielkopolskiego
Według „Słownika nazw własnych” Jana Grzeni mieszkańcy Grodziska to grodziszczanie (grodziszczanin i grodziszczanka). Od nazwy miejscowości Wronki nie tworzy się nazw mieszkańców, trzeba korzystać z formy opisowej - mieszkanka Wronek, mieszkaniec Wronek (przymiotniki od tej nazwy to wroniecki lub wronkowski).
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,374,8587684,8587684,mieszkaniec_Grodziska_Wielkopolskiego.html


Temat: Zamiana ról - felieton Dawida Warszawskiego z c...
To może do encyklopedii? "Indusi, Hindusi, ogólna nazwa mieszkańców Indii zróżnicowanych antropologicznie, językowo, kulturowo i religijnie - 844 mln (1991) oraz emigrantów pochodzenia ind. na wszystkich niemal kontynentach; [...]." Encyklopedia powszechna PWN
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,904,34018787,34018787,Zamiana_rol_felieton_Dawida_Warszawskiego_z_c_.html


Temat: "Kataklizm, zasypane DC, uwaga na wiadukt" :)))) ... .
...wyjdzie jeszcze więcej... a wierz mi - nie każdy ma dwa, że nie wspomnę o trzech, samochody... Pragnę zwrócić Twą uwagę na fragment "nadziani warszawiacy". podleczyłeś już kompleksy? Warszawa pisze się z dużej litery, buraku! A umiesz czytać? Pokaż palcem gdzie napisałem wyraz 'Warszawa'. A potem przeproś i wyjdź. Kultury trochę i opanowania życzę, oraz polecam dokształcenie w zakresie pisowni przymiotników od nazw własnych i nazw mieszkańców miast i regionów. Pozdrawiam, Wojtek
Źródło: topranking.pl/1610/kataklizm,zasypane,dc,uwaga,na,wiadukt.php


Temat: Wielka i Mała Nieszawka.
...> > > Mieszkaniec i Wielkiej, i Małej Nieszawy to nieszawianin, a mieszkanka - > > nieszawianka (rym niezamierzony). > Chodzilo o Wielka i Mala Nieszawke a nie Nieszawe. Chyba wiec, nie powinno byc > tak jak Pani napisala. > A co okresleniami Wielka i Mala, czyzby sie je pomijalo? Prosze o uzasadnienie. > Już wyjaśniam i przepraszam. Jeśli w dwuczłonowej nazwie własnej przymiotnik stoi przed rzeczownikiem, nazwy mieszkańców powinno się tworzyć z obu członów. Mieszkańcem Małej Nieszawy będzie więc małonieszawianin, a Wielkiej - wilkonieszawianin, mieszkanki to - małonieszawianka, wielkonieszawianka. Taka jest zasada, ja jednak w takich wypadkach używam nazw tworzonych tylko od rzeczownika. Jest to nieuprawnione, ale i wygodniejsze, i - moim zdaniem - ładniejsze. Jeśli zaś przymiotnik stoi za rzeczownikiem, to
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,374,583095,583095,Wielka_i_Mala_Nieszawka_.html


Temat: Gdy wyjadę, tęsknię za Warszawą
Ta zasada dotyczy bardzo wyjątkowych przypadków typu "Powstanie Warszawskie", na pewno nie zaś nazw mieszkańców miast. Próba tłumaczenia się emocjonalnym stosunkiem w przypadku zapisów "Warszawiak" czy "Gdańszczanin" na dowolnym dyktandzie w szkole czy na uniwersytecie zostanie skwitowane banią. Gdyby tak nie było, wówczas jakiekolwiek zasady użycia wielkich i małych liter byłyby bezsensowne, skoro zasada stosunku emocjonalnego miałaby być względem nich nadrzędna. Ale tak nie jest.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,752,87979045,87979045,Gdy_wyjade_tesknie_za_Warszawa.html


Temat: dlaczego Przemyślacy nienawidzą Rzeszowa?
Przede wszystkim prawidłowa nazwa mieszkańców Przemyśla to Przemyślanie,a nie Przemyślacy...nazwa, której użyłeś sama w sobie świadczy o Twoim stosunku do Przemyślan i Przemyśla. To nie Przemyślanie nienawidzą Rzeszowa...to niektórzy Rzeszowianie mają dziwny stosunek do nas...nie wiem dlaczego ? może czasem kompleksy? I tak naprawdę też nie wiem z jakiego powodu... Rzeszów rozwija się w tak dużym tempie i chyba w dobrym kierunku... A...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,69,105485869,105485869,dlaczego_Przemyslacy_nienawidza_Rzeszowa_.html


Temat: Hesja
...'mieszkańcy X', albo tworzymy coś ad hoc - przyjmuje się albo nie). Ponieważ w polszczyźnie nie ma, jak widać, większej społecznej potrzeby określania jakoś mieszkańców Hesji, dany wyraz nie powstał, w odróżnieniu od Sasów, Prusaków, Brandendenburczyków czy Bawarczyków. Język to zbiór reguł potencjalnych, z których powszechnie dostępne słowniki notują tylko kombinacje realnie używane. Co oznacza, że nie ma potrzeby tworzenia nazw mieszkańców kilku tysięcy regionów różnych państw świata ani mieszkańców setek tysięcy miast.
Źródło: topranking.pl/1522/hesja.php


Temat: Czy was też denerwuje ta maniera?
to do okulisty się wybierz, pisanie wielką literą nazw mieszkańców miast to niby co jest? do wyboru: albo kompleks albo nieuctwo ;)
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,16,103051497,103051497,Czy_was_tez_denerwuje_ta_maniera_.html


Temat: Ratzinger nie jest Niemcem tylko Bawarczykiem
Niemcy sa zwiazkiem panstw o roznych historiach. Stad tak wiele dialektow. Niemiec z Fryzji napewno nie porozumienie sie z bajerakiem czy szwabem, gdy beda mowic w swoim dialekcie. A`propos szwabow - nazwa mieszkancow Wirtembergi. Polskie okreslenie niemca szwabem, ktore tak sie utarlo, pochodzi tez z okresu polskiej miedzywojennej sezonowej emigracji zarobkowej do Niemiec. Nastepnym po Saksoni panstwem rolniczym Niemiec byla bowiem Wirtembergia i tam docierala wiekszosc szukajacych pracy. Z nazwy jej mieszkancow przyjeto wlasnie to okreslenie dla calego narodu.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,28,22943242,22943242,Ratzinger_nie_jest_Niemcem_tylko_Bawarczykiem.html


Temat: Co boli wrocławian
może to że zgodnie z zasadami ortografii języka polskiego nazwy mieszkańców miast, w przeciwieństwie do
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,72,50004659,50004659,Co_boli_wroclawian.html


Temat: palcem po mapie
Nazwy mieszkańców, a zwłaszcza mieszkanek Do niedawna słowniki raczej nie podawały wielu
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,10067,6660602,6660602,palcem_po_mapie.html


Temat: Warszawiacy poparli likwidację blaszaka KDT. Al...
mareklacki napisał: > a warszawian. Kto tego redaktora j. polskiego uczył? Ten sam co mnie:PPP Słowik poprawnej polszczyzny, PWN, 1996 podaje: Najbardziej produktywne w zakresie nazw rodzimych są przyrostki –ian i –ak . Pierwszy z nich jest nie nacechowany stylistycznie, używany we wszystkich odmianach języka. Przyrostek –ak w zastosowaniu do nazw mieszkańców miast i dzielnic miejskich ma zabarwienie potoczne; w
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,902,98176085,98176085,Warszawiacy_poparli_likwidacje_blaszaka_KDT_Al_.html


Temat: Ukrzyżowanie na zamówienie
...że dyskusje mają być na tematy zaaprobowane przez | Ciebie... | Wiesz, wcale nie byłoby głupio ;-) Byśmy śpiewali z przygotowanych nut, na różne sposoby, ale nie powstałaby nowa melodia... Mirnalu, bierz, proszę, pod uwagę uśmieszki... Poważnie zaś: jak już powiedziałem, całe szczęście, że nie powstałaby nowa melodia. A jakie to dowody są przeciwko wprowadzeniu Cypra, Wala, Afgana, Turkmena, Bryta i Belga. Praktyczne. Zapytaj ludzi jak nazwą mieszkańców tych krajów. Ich odpowiedzi to wystarczający dowód. Jedynie przyzwyczajenie, a w niektórych przypadkach twierdzenie, że niektóre narody wymarły. Może mamy tu etnologa, który nam dokładnie wyjaśni, czy nie można uznać kulturowej ciągłości pomiędzy Brytami a Brytyjczykami, Polanami a Polakami itd. Jak w innych językach odróżnia się starych wymarłych od energicznych współczesnych? To nie jest istotne. Nie...
Źródło: topranking.pl/1522/ukrzyzowanie,na,zamowienie.php


Temat: Warszawiane czy Warszawiacy
...użyte. Obie formy są poprawne, jednak która i w jakim kontekście mogą być używane? (...) Wydaje mi się bowiem, że znam różnicę pomiędzy tymi nazwami. Piszę do Państwa jako do najwyższej Instancji, aby te kwestie ostatecznie wyjaśnić" odpowiedziała sekretarz Rady: (…) obie nazwy mieszkańca Warszawy – warszawiak i warszawianin – są poprawne. Oba bowiem przyrostki: -anin i -ak służą do tworzenia nazw mieszkańców miast. Ponieważ przyrostek -ak sprawia wrażenie potocznego i charakterystycznego dla gwar mazowieckich, forma warszawiak jest odczuwana jako bardziej potoczna niż warszawianin (tak te nazwy kwalifikują słowniki, np. Nowy słownik poprawnej polszczyzny pod red. A. Markowskiego czy Słownik nazw własnych J. Grzeni). Warszawianin zatem częściej niż warszawiak pojawi się w tekstach oficjalnych. Opinia...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,51,48959193,48959193,Warszawiane_czy_Warszawiacy.html


Temat: JABŁONNA, JABŁONNY, JABŁONNIE, Z JABŁONNĄ
Wg Słownika Poprawnej Polszczyzny: Jabłonna ż IV, D. Jabłonny (nie: Jabłonnej), CMs. Jabłonnie (nie: Jabłonnej), B. Jabłonnę (nie: Jabłonną) · Nazw mieszkańców nie tworzy się. jabłoński a. jabłoneński | Ma. Jęz., 97; SWK, 132.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,35542,60032344,60032344,JABLONNA_JABLONNY_JABLONNIE_Z_JABLONNA.html


Temat: Najdłuższe zdanie po polsku
Swietnie Gosciu Bartoszcze! Ale wlasnie zwrocil mi Pan (?) uwage, na pewien szkopul. Slowo "Stanczykowianeczka" pochodzi od nazwiska "Stanczyk". A jak sie to ma do nazw mieszkancow miast? Jest slowo Paryzanin, Paryzanka, Paryzaneczka. Ale chyba nie ma slowa: Paryzaninaneczka. Wiec moze Gosc Ina ma racje, ze slowo Konstantynopolitanczykowianeczka nie powinno miec racji bytu, poza quizami z jezyka polskiego? Jest tylko Konstantynopolitaneczka, czyli mala mieszkanka Konstantynopola. Kto rozstrzygnie te trudna kwestie?
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,72,23442102,23442102,Najdluzsze_zdanie_po_polsku.html


Temat: spór językowy
...lubi rozwiązywać krzyżówki itd. Formant -owicz (w wersji obocznej: -ewicz) w tym znaczeniu spopularyzowały komedie polskiego Oświecenia (i późniejsze), w których występowała galeria różnych negatywnych postaci o nazwiskach znaczących w rodzaju: Raptusiewicz, Dyndałkiewicz, Frantowicz. Forma FORUMIANIN (w dopełniaczu liczby mnogiej: FORUMIAN) jest mniej trafna, gdyż format -anin służy dziś przede wszystkim do tworzenia nazw mieszkańców miejscowości, np. bydgoszcz-anin, pil-anin itp. Zalecałbym więc FORUMOWICZA.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,54,193985,193985,spor_jezykowy.html


Temat: Mieszkańcy Jamajki
Angola - Angolijczyk (lub Angolczyk), Angolijka (lub Angolka); Czad - Czadyjczyk, Czadyjka; Ekwador - Ekwadorczyk, Ekwadorka; Jamajka - Jamajczyk, Jamajka; Peru - Peruwiańczyk, Peruwianka; Tajlandia - Tajlandczyk, Tajlandka; Uganda - Ugandyjczyk, Ugandyjka; Nikaragua - Nikaraguańczyk, Nikaraguanka; Zimbabwe - nazw mieszkańców się nie tworzy (pozostaje forma opisowa - mieszkaniec Zimbabwe); Papua-Nowa Gwinea - Papuańczyk, Papuanka; Wybrzeże Kości Słoniowej -
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,374,18783636,18783636,Mieszkancy_Jamajki.html


Temat: Zagadka - co to są "Fińczycy"?:)
no Romek bomba,chyba Giertychowie to w genach mają,ale nikt sie nie zastanowił nad nową nazwą mieszkańców tego grajdołka,jakby to było?Polacjanie albo Polczycy.... można nawet konkurs urządzić
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,11207,64596095,64596095,Zagadka_co_to_sa_Finczycy_.html


Temat: Rzymianin, rzymianin
Dlaczego nie ujednolicono zasady pisowni nazw mieszkańców? Piszemy Rzymianie, jeśli dotyczy to mieszkańców starożytnego państwa oraz rzymianie, jeśli dotyczy to mieszkańców obecnego Rzymu; czy takie językowe dylematy mają inne narody? Komentarz. W ramach redukcji liczby nierozsądnych zasad językowych przyjaźniejsza byłaby jednolita pisownia - wszystkie
Źródło: topranking.pl/1524/rzymianin,rzymianin.php


Temat: Mieszkańcy Milanówka
Gość portalu: graza-jo napisał(a): > Czy mieszkańcy Milanówka to Milanówczanie, jak podaje "Słownik Nazw Własnych" > wydany przez PWN, czy Milanowianie jak stanowczo twierdzi pan profesor > Bralczyk, mieszkaniec Milanówka? Tu można używać dwu form. Pierwsza "milanówczanin" jest regularna, utworzona wedle schematu tworzenia nazw mieszkańców, tzn. temat fleksyjny wyrazu podstawowego (tu jest to "milanówk-", jak w dopełniaczu) + przyrostek "-anin". Wynik
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,374,534790,534790,Mieszkancy_Milanowka.html


Temat: Kaczyński pierwszy raz w Berlinie:)
"BAMBRZY, nazwa mieszkańców kilku dawnych wsi pod Poznaniem (m.in. Wilda, Winiary, Rataje, Zegrze, Dębiec, Jeżyce, Luboń); w poł. XVII w. sprowadzeni jako osadnicy niem. z okolic Bamberga w Bawarii (stąd nazwa); obecnie całkowicie zasymilowani, zachowali jedynie dawny ubiór odświętny." Wystrczy poszukac a nie pisac bzdury. To ja jeszcze pamietam podzial na Bambrów i "Chaziaji" - tych ze wschodu spolszczony rosyjski...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,58,38206361,38206361,Kaczynski_pierwszy_raz_w_Berlinie_.html


Temat: mieszkaniec Monako
der Monegasse,n die Monegassin, nen Podobnie mieszkaniec Madagaskaru der Madagasse Nazw mieszkańców trzeba się nauczyć na pamięć i nieustannie powtarzać . Ja sprawdzałam w życiu chyba kilkaset razy, czy jest der Arabe, der Araber czy der Arabier i pewnie niedługo sprawdzę po raz kolejny. Tak samo jest w j.polskim – dlaczego Polak, Australijczyk (
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,516,3089741,3089741,mieszkaniec_Monako.html


Temat: Koniec pięciu minut Krakowa
Mentalnosc Krakusow? A kto to taki Krakusi? Ja naiwnie myslalam, ze poprawna nazwa mieszkancow Krakowa to Krakowianie. I nie wiedzialam, ze wszyscy mieszkancy prawie milionowego miasta maja taka sama mentalnosc. Ale dopiero ty mnie oswieciles. A skad ty chlopcze jestes? Moze w twojej wiosce, czy miasteczku wszyscy mieszkancy tak samo mysla i sie zachowuja, ale zapewniam cie, ze w duzym miescie juz tak nie jest. W koncu duza czesc tych mieszkancow, to ludnosc naplywowa. I takim sloma z butow wystaje na przyklad. Tak na...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,410,89190372,89190372,Koniec_pieciu_minut_Krakowa.html


Temat: Spotkanie na szczycie DB-PKP
...nieukow i tych co za duzo ogladaja Kpt. Klossa i Czterech pancernych: Reichu i Rzeszy dawno juz w Niemczech nie ma, prosze wiec uzywac tych nazw tylko w kontekscie historycznym (do 1945). Szwaby to mieszkancy tylko jednego kraju zwiazkowego w Niemczech, mianowicie Badeni- Wuertembergii, krainy, ktora historycznie nazywa sie Schwaben. Nie Tomku, wydaje mi sie ze nie masz racji. Okreslenie "Szwaby" jest jak najbardziej po polsku obrazliwe, zas prawidlowa nazwa mieszkancow Szwabii to "Szwabi". Tak mowi Slownik Jezyka Poslkiego PWN. Juz to kiedys sprawdzalem. Bylo to gdy mieszkalem z dwojka Szwabow wlasnie ;-) pozdrowionka marcin@home ---------------------------------- Marcin Sawicki, Lublin marcin.sawi@data.pl, GG#561832 http://www.4d.w.pl ---------------------------------- Die Bahn kommt!
Źródło: topranking.pl/1567/spotkanie,na,szczycie,db,pkp.php


Temat: Dni Ursynowa
On 19 Jun 2000 11:10:18 GMT, Mariusz Kruk in message <slrn8ks0ag.vv9.Mariusz.K@epsilon.rdc.plwrote: [...]  Zresztą była już dyskusja chyba na pl.hum.polszczyzna. Prawidłową  formą  jest  Warszawianin.         W moim słowniku ortograficznym, co prawda z 1990 roku, stoi, że obie formy są poprawne. Btw jest tam też coś pisaniu nazw mieszkańców miast i osad z małej litery. ;-)
Źródło: topranking.pl/1791/dni,ursynowa.php


Temat: Analogia pomiedzy odmianami
...z wyrazami pochodzenia obcego, bo od kiedy "Francuz" jest polskim slowem? W tym kontekscie nie uda wam sie udowodnic ani istnienia ani braku tych analogii, o ktore walczycie, bo przyklady uzywane przez was maja wiecej wspolnego z historia i wplywami jezykow obcych niz z polskim slowotworstwem. Dlaczego jest Grecja -Grek ale Szwecja -Szwed? Dlatego, ze wprawdzie chcialo sie Polakom wymyslic nazwy panstw z oryginalnymi polskimi koncowkami, ale nazw mieszkancow juz im sie nie zawsze chcialo wymyslac, wiec korzystaja ze wzorcow istniejacych w innych jezykach, np. "Franzose", "Grieche", "Schwede". Byloby nam dzis chyba latwiej, gdyby zamiast "Szwecji" zrobiono kiedys etymologicznie bardziej spojna "Szwedie". Ale, ale! Czy mowilibysmy dzis w takim razie "Szwedzi", czy moze "Szwedianie"? ;-) pozdrawia pk
Źródło: topranking.pl/1522/analogia,pomiedzy,odmianami.php


Temat: Wyznaję!
Nie masz za co przepraszać drogi Karolaku (no może za pisanie nazw mieszkańców miast z dużej litery), garnitur od wieków był ubraniem chłopskim. Tak więc nic dziwnego, że się w nim dobrze czujesz. Najważniejsze, że nabierasz pewności siebie, przyznając się do korzeni i potrafiąc robić z tego atut. Trzymam za Ciebie kciuki i przytaczam tekst, który pewnie z zainteresowaniem przeczytasz: "Pierwsze marynarki pojawiły się około 1850 roku. Noszono je ze spodniami...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,51,103746511,103746511,Wyznaje_.html


Temat: Zginęło dwóch amerykańskich żołnierzy, więcej o...
MEEEEEEEERKAT !!!! IDIOTO!!!NIE WIESZ CO TO JANKES?POGARDLIWA NAZWA MIESZKANCOW USA !!!!!!!!
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,50,8773891,8773891,Zginelo_dwoch_amerykanskich_zolnierzy_wiecej_o_.html


Temat: Stalowianie...
Nieistniejąca już restauracja na rogu ul. Staszica i Ks. Popiełuszki nazywała się „Stalowianka”, a nie „Stalowowolanka”. Ale w „Nowym słowniku poprawnej polszczyzny” pod red. prof. Andrzeja Markowskiego pod hasłem „Stalowa Wola” jest informacja: „ Nazw mieszkańców nie tworzy się”. A więc – gdyby komuś zależało na poprawności, powinien powiedzieć lub napisać „mieszkańcy Stalowej Woli”.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,101,9789156,9789156,Stalowianie_.html


Temat: Ile kosztuje zima?
Górale, nazwa mieszkańców obszarów górskich, przeciwstawna do mieszkańców dolin - Lachów. W stosunku do sąsiadujących z nimi grup odróżniają się przede wszystkim formą gospodarki (hodowla i pasterstwo) i płynącą z izolacji większą samowystarczalnością. Surowy klimat gór, skalista, trudna do uprawy i niewydajna ziemia były powodem niedostatku, wyrabiały jednak w góralach zręczność, siłę i odwagę, a...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,165,5581237,5581237,Ile_kosztuje_zima_.html


Temat: Pociąg "Bydgoszczanin" wyrusza w niedziel
Wieniawski chyba nie był żydem, tylko Żydem. Jedno nie wyklucza drugiego :-P. Mamy Noteć to co nam Bydgoszczanin przeszkadza :-) Szczerze mówiąc nazwy geograficzne to drugie po nazwiskach słynych ludzi najbardziej pasujące nazwy dla pociągów (w przeciwieństwie do nazw mieszkańców miast). No ale "Lublinianin" Ci chyba nie przeszkadza ? :-) No to jeszcze jakoś ujdzie, bo sobie na tym języka nie łamie :-P. Ale osobiście wolałbym, aby nazwać go "Czechowicz" (taki poeta rodem z Lublina jakby ktoś nie wiedział ;-) ).
Źródło: topranking.pl/1568/pociag,bydgoszczanin,wyrusza,w,niedziel.php


Temat: miasto Koło i ich mieszkańcy
Powiat nazywa się kolski, a jego mieszkańcy to kolanie, koła, kolczaniem a może kółka? Zapraszam do dyskusji. Nazwy mieszkańców miast to nie gramatyka, żeby wszystko było z góry przewidziane. Podlega to różnym procesom słowotwórczym, ale najbardziej po prostu uzusowi. Jeśli Cię nurtuje
Źródło: topranking.pl/1522/miasto,kolo,i,ich,mieszkancy.php


Temat: Pojedynek 4
...więc za tym idzie wszystko inne: Gobijczyk, Gobijka, przez analogię do wielu innych (baskijski - Baskijka, galijski - Galijka, somalijski - Somalijka). Podobnym wyrazem jest addisabebczyk, o którego ktoś pytał w Poradni Językowej PWN: slowniki.pwn.pl/poradnia/lista.php?szukaj=addisabebczyk&kat=18 Odpowiedź pana Grzeni na addisabebczyka była taka: "Jest to poprawnie utworzony wyraz należący do słowotwórczej kategorii nazw mieszkańców, w związku z tym można go używać, choć do tej pory jeszcze tego nikt nie próbował.". Jestem pewien, że tak samo odpowiedziałby na Gobijkę. Można spróbować, choć i tak najlepszym wyjściem okazało się... uznanie minimum   ;-) Jeszcze o Gobijce i Saharyjce. Gobi jest zamieszkana, z Saharą gorzej, choć pewnie trochę też. Odpowiedniość geograficzna Gobijczyków (mieszkańców Gobi) i baktrianów...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,10067,16847415,16847415,Pojedynek_4.html


Temat: Prucianie
Myslalam, ze to nazwa mieszkancow miasta typu Pruć czy cos .
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,567,89137535,89137535,Prucianie.html


Temat: Jaka jest dzisiaj pogoda w Tatrach
Muzeum Bambrów Poznańskich otwarte W sobotę 29 listopada otwarto w Poznaniu drugie w Europie Muzeum Bambrów. Muzeum dokumentujące kulturę bambrów powstało w 120 dni dzięki Towarzystwu Bambrów Poznańskich i staraniom pani prof. Marii Paradowskiej. Jest to jeden z efektów obchodów 750-lecia lokacji Miasta Poznania. Bambrzy to, nazwa mieszkańców kilku dawnych wsi pod Poznaniem m.in. Wilda, Winiary, Rataje, Zegrze, Dębiec, Jeżyce, Luboń. W połowie XVII wieku zostali sprowadzeni jako osadnicy niemieccy z okolic Bamberga w Bawarii (stąd nazwa). Obecnie całkowicie zasymilowani, zachowali jedynie dawny ubiór odświętny. Muzeum zostało wybudowane w 120 dni dzięki Towarzystwu Bambrów Poznańskich i staraniom pani prof. Marii Paradowskiej. Mieści się w...
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,170,9907050,9907050,Jaka_jest_dzisiaj_pogoda_w_Tatrach.html


Temat: Arabia Saudyjska: Oko za oko, bez wybaczenia
Wikipedia: Indusi to także ogólna nazwa mieszkańców Indii (Indus nie jest nacechowany religijnie, moze tez obejmowac muzulmanow...tak mi sie przynajmniej zdaje...)
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,902,33063366,33063366,Arabia_Saudyjska_Oko_za_oko_bez_wybaczenia.html


Temat: CENTRUM - PERYFERIA (syzygia nr 2)
Właśnie szperałem zasady pisowni nazw mieszkańców wysp, ale reptar mnie "poprawił": CENTRUM - trum - TRUMNA - trum - SKONTRUM - kont - KONTENER - tener - TENERYFA (koronka)- eryf - PERYFERIA. Po szybkiej weryfikacji wychodzi 33-16 czyli 17 pkt.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,10067,14222926,14222926,CENTRUM_PERYFERIA_syzygia_nr_2_.html


Temat: polaczek, gorol, polack, polak
Gorole para explicar: Gorol - pejoratywna nazwa mieszkancow Zaglebia Dabrowskiego (Sosnowiec, Bedzin, Czeladz etc. ) uzywana przez Hanysow (Slazakow). wiem z autopsji no i patrz jaka ja swiatowa kobita Cariño
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,44,1533195,1533195,polaczek_gorol_polack_polak.html


Temat: Kto mieszka w Afganistanie?
...| litera!) nazwała weterana, walczącego w latach 80. w | Afganistanie. | Według dostępnych mi słowników "afgan" to dywan lub pies | (chart). | W tychże słownikach podano, że mieszkańcami tego kraju są | Afgańczycy. | Kto zatem mieszka w Afganistanie? Sandra: Tadżykowie, Uzbecy, Pusztuni i inne, mniejsze plemiona  :-)) Wszyscy  o ile są obywatelami Afganistanu są Afgańczykami. Podaję za WIEM Onetu: Afganowie, 1) ogólna nazwa mieszkańców Afganistanu (Patanowie, Uzbecy, Tadżykowie, Hazarzy, Ajmakowie). 2) Afgańczycy właściwi - Patanowie, ludność prowincji Kandahar, Farah i Kabul w Afganistanie oraz Peszawaru w Pakistanie. Liczebność - ok. 15 mln. Większość Afgańczyków zorganizowana w plemiona (głównie: Duranie i Gilzowie) i rody patriarchalne. O obecności Afgańczyków w Afganistanie świadczą źródła z X w. Język pasztu z grupy języków...
Źródło: topranking.pl/1524/kto,mieszka,w,afganistanie.php


Temat: Inka
1. kojarzy się z ekstraktem kawy zbożowej 2. zdrobnienie wielu imion Irmina, Halina, Alina i inne 3. w mediach występowalo jako pseudonim pani zlej reputacji 4. Nie ma świętej patronki, chyba, że się mylę (podciągnąć pod Inez-Agnieszkę?) 5. Za krótkie 6. Niepoważnie brzmi mgr Inka ..., prof. Inka... 7. Nazwa mieszkańców Ameryki pld, których krwiste zwyczaje nie koniecznie muszą się podobać 8. Niektórym się b. podoba, a mnie średnio pozdrawiam A. 9. Bylo już komentowane na tym forum.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,12924,53610257,53610257,Inka.html


Temat: Mieszkaniec Trzcianki -> Trzcianianin czy inaczej?
Zgodnie z logiką i regułami tworzenia nazw mieszkańców, powinien być "trzcianczanin", a "trzcianianinem" możnaby nazwać mieszkańca Trzciany, o ile oczywiście miejscowość o takiej nazwie istnieje. Nie wszystko jednak musi być zgodne z logiką, bo na przykład mieszkaniec Sosnowca to najczęściej "sosnowiczanin", a powinien być "sosnowczanin".
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,374,77441488,77441488,Mieszkaniec_Trzcianki_62_Trzcianianin_czy_inac.html


Temat: Zydzi atakuja - Edelmann pisz pan list!
A jaka jest poprawna nazwa mieszkancow Judei? Ten zdaje sie rejon byl zamieszkiwany przez ludnosc zydowska? W czym tkwi obraza? Dostojewski w swoich ksiazkach inaczej jak polaczek nie nazywa mieszkancow Polski. Ktos w histori slal listy protestacyjne?
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,28,39934415,39934415,Zydzi_atakuja_Edelmann_pisz_pan_list_.html


Temat: Jak się mówi na mieszkańców Białegostoku?
Prawidłowo mieszkańców Białego nazywa sie w Polsce KACAPAMI i to jest również poprawna nazwa mieszkańcow wiochy nad Białą
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,52,34779697,34779697,Jak_sie_mowi_na_mieszkancow_Bialegostoku_.html


Temat: Góra Świętej Małgorzaty czy Góra świętej Małgo...
W nazwie miejscowości Góra Świętej Małgorzaty skróceniu może ulec tylko wyraz świętej, wtedy zapiszemy tę nazwę tak: Góra św. Małgorzaty. Nazw mieszkańców od tej wielowyrazowej nazwy miejscowości nie tworzy się, pozostaje więc tylko forma mieszkaniec (lub mieszkanka) Góry Świętej (lub św.) Małgorzaty.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,374,22719458,22719458,Gora_Swietej_Malgorzaty_czy_Gora_swietej_Malgo_.html


Temat: bylem w egipcie i to co widzialem
Zanim rzucisz kamien w grzesznego, przyjrzyj sie wlasnym grzechom. Widze, ze poczynilas wielkie postepy. Dobrze, ze zauwazasz juz drobne bledy u innych po wlasnym "zocili" zamiast rzucili. Brawo. Latynosi to potoczna nazwa mieszkancow Ameryki Lacinskiej. Guido Contini to postac znana zupelnie z innej bajki. "Die Welt als Wille und Vorstellung" moze naprowadzi sie Cie na racjonalna droge myslenia, a to chocby dlatego, ze ja nie podejmowalem zadnych dyskusji, wiec nie mialem powodow zeby trzymac sie sedna sprawy. Ty natomiast twierdzilas, ze stassio i ja, to ta sama osoba. Kurzy rozum, to kurzy rozum. No more comment.
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,24864,19768262,19768262,bylem_w_egipcie_i_to_co_widzialem.html


Temat: Dania: premier Finlandii najechał premiera Norw...
SWIEZY NARYBEK Z IZRAELA Po polskiemu jeszcze nie za bardzo ale ida po linii . Przeczytalem ku zdziwieniu ogromnemu,ze mieszkancy Indii to Indusi ! Tylko czekac kiedy nazwa mieszkancow Polski "Polskaczami " !
Źródło: forum.gazeta.pl/forum/w,50,25788176,25788176,Dania_premier_Finlandii_najechal_premiera_Norw_.html


Temat: Mieszkańcy miast o obcym brzmieniu
...o nazwach Tarmish i Gelnia. Ich mieszkańcy zwani są w oryginale Tarmites i Gelnians. Co z tym zrobić w jęz. polskim? zastanawiam się, czy można wymyślić coś na zasadzie "Tarmishanie i Gelnianie" i czy będzie to prawidłowa odmiana? Dziwnie to trochę brzmi, choć z drugiej strony ciągłe pisanie "mieszkańcy Tarmish" itd wcale nie jest wygodne. A i jeszcze jedno, mam pisać, że ktoś jest z "Gelni" czy "Gelnii"? Nazwy mieszkańców miat pisze się z małej litery, a więc: tarmiszanie (pisownia spolszczona) i gelnianie. Mogliby być też tarmisi. Takie tworzenie
Źródło: topranking.pl/1524/mieszkancy,miast,o,obcym,brzmieniu.php